Følg oss

Kontakt

Kontaktskjema

Info

BraMat.no er et nettsted for alle som har interesse for, eller spørsmål om mat, vekt, helse, ernæring og livsstil. BraMat.no drives av seriøse og anerkjente fagfolk med lang erfaring innen vektreduksjon og helse på nett.
Kopiering av tekst og annet materiale fra BraMat.no for bruk annet sted er ikke tillatt uten avtale.

Annonse:

Taperen inneholder mer sukker enn cola.

cathrine og lise
Testen er utført av Cathrine Borchsenius (t. v.) og Lise von Krogh, som er to av kreftene bak BraMat.no.

Cathrine Borchsenius er utdannet klinisk ernæringsfysiolog fra Universitetet i Oslo, og er blant annet kjent fra Sunt og Godt på TV 2. Cathrine jobber i dag som daglig leder i BraMat.no, og driver dessuten som konsulent innen ernæring via Nutricom.no.

Lise von Krogh er utdannet ernæringsfysiolog fra Universitetet i Bergen, og er blant annet kjent fra NRK puls. Lise jobber i dag som høgskolelektor ved Atlantis Medisinske høyskole og som bidragsyter og utvikler av BraMat.no. Lise driver også konsulenttjenester og holder foredrag via Nutricom.no.

Syrnet melk inneholder gunstige bakterier, probiotika, som kan skape balanse i tarmen din. Mange fristes til å drikke denne type melk. Den smaker godt, men det betyr ikke at den er utelukkende sunt sammensatt.

Velg rett melk!

Når du drikker syrnet melk med probiotika er det smart å velge et produkt som også inneholder lite sukker og fett. De fleste av oss får i oss mer enn nok sukker og fett allerede.

De fleste syrnede melkeproduktene med smak er laget på skummet melk og har dermed et lavt fettinnhold. De samme produktene er både tilsatt sukker og bær- og/eller fruktjuice. Noen inneholder også fiber eller vitamin D som er positivt for helsen.

Søtt, men sunt

Noen av produktene i denne testen inneholder relativt mye sukker. Mange nordmenn, ikke minst barn, får i seg for mye sukker. Men det er viktig å understreke at mesteparten av dette sukkeret kommer fra brus, saft, kaker, kjeks og godteri. De som begrenser inntaket av slike mat- og drikkevarer, kan fint spise en yoghurt eller drikke et glass syrnet melk med smak om dagen uten at de får i seg for mye sukker. I motsetning til for eksempel saft og cola, er syrnet melk med smak ikke bare en kilde til sukker, men også til viktige næringsstoffer som protein, kalsium, B-vitaminer, selen og jod.

Probiotika skaper et gunstig tarmmiljø

Verdens helseorganisasjon definerer probiotika som levende organismer som, tilført i rett mengde, gir en helsegevinst hos verten (altså mennesket).

De vanligste probiotika vi finner i syrnede melkeprodukter er Lactobacillus og Bifidobacterium. Dette er navnet på to hovedgrupper hvorpå visse stammer tilsettes maten.

Helseeffekten av probiotika

Når du får i deg probiotika, kan forekomsten av ugunstige bakterier i tarmen minske. Risikoen for bivirkninger ved bruk av antibiotika kan reduseres. Personer som har fordøyelsesbesvær, for eksempel eldre, kan ha nytte av probiotika. Immunforsvaret kan også styrkes av regelmessig inntak av probiotika.

Har du laktoseintoleranse eller tåler ikke melkesukker så godt, kan det være at syrnet melk tolereres bedre. Dette skyldes at bakteriene har spaltet en del av melkesukkeret for deg.

Tett befolket tarm

Du har sikkert hørt det før. Tarmen din inneholder flere celler enn hele kroppen din til sammen. Faktisk har du ditt eget lille, men komplekse økosystem der inne. Dette ”samfunnet” består av en lang rekke bakterier. Til nå har forskerne klar å isolere og bestemme minst 400 bakterietyper. Sammensetningen av bakteriene, dvs. hvilken type og antallet kan påvirke helsen din.

Tykktarmen er viktig for helsen

Bakteriene i tarmen spiller en rolle i stoffskiftet, ernæringsmessig, fysiologisk og styrker immunforsvaret. De kan fordøye fiber og resistent stivelse slik at du får tilført energi i formal kortkjedete fettsyrer. Bakteriene dessuten produserer små mengder med vitaminer, bl.a. vitamin K, folsyre og B12, samt aminosyrer.

En tarm i balanse

Friske mennesker har en relativt stabil tarmflora. Denne balansen kan vippes etter en antibiotikakur og du kan få en såkalt antibiotika assosiert diaré. Balansen i tarmen pleier normalt bli gjenopprettet etter et par måneder.

I denne testen har vi sett på syrnet melk med smak sitt innhold av energi, totale karbohydrater og fett samt kostfiber. Høyt innhold av fiber har trukket opp, mens høyt innhold av fett, karbohydrater og energi har trukket ned. Proteininnholdet er nærmest likt i produktene og derfor er ikke dette vurdert. Saltinnholdet er også lavt og ikke relevant for testen.

Produktene er rangert i forhold til hverandre. Det betyr at det beste får terningkast 6 og det dårligste terningkast 1. Et produkt som får terningkast 6 i denne testen, vil ikke nødvendigvis få samme resultat hvis det testes mot andre produkter.

 Innhold per 100 g
Energi, kJEnergi, kcalProtein, gKarbo-hydrater, gSukker-arter, gFett, gMettet fett, gFiber, gNatrium, g
BioQ syrnet melk med fiber Blåbær & Bringebær214512,9990,10,110,096
BioQ syrnet melk med fiber Bringebær216513990,10,110,06
Mild Biola Syrnet Melk Jordbær206482,998,50,100,10,1
Mild Biola Syrnet Melk Eple/Kiwi207492,998,50,100,10,03
Biola Syrnet Melk Blåbær232552,910100,200,10,03
Biola Syrnet Melk Solbær med Vanilje242572,911110,100,10,1
Cultura Morgenfrisk Jordbær28367311111,30,80,10,04
Cultura Morgenfrisk Pære29670311111,40,80,10,05
Cultura Morgenfrisk Skogsbær29670311111,40,80,10,04
Biola Syrnet Melk Aprikos25961312120,100,10,03
Activia syrnet melk Mango264622,811100,80,60,60,04
Activia syrnet melk Blåbær266632,811,110,20,80,60,60,04
Activia syrnet melk Jordbær Kiwi276652,911,610,80,80,60,70,04
Biola Syrnet Melk Bringebær267632,913130,100,20,03

Testresultater

q-blabaer_bringebaer

BioQ syrnet melk med fiber Blåbær & Bringebær

Testvinner er også nøkkelhullsmerket. Minst sukker, fett og energi samt bra innhold av fiber. Likt næringsinnhold med den andre smaksvarianten.

terning6

Energi: 214 kJ (51 kcal)
Protein: 2,9 g
Karbohydrater: 9 g
Fett: 0,1 g
Produsent: Q-Meieriene

q-bringebaer

BioQ syrnet melk med fiber Bringebær

Også testvinner som er nøkkelhullsmerket. Minst sukker, fett og energi samt bra innhold av fiber. Likt næringsinnhold med den andre smaksvarianten.

terning6

Energi: 216 kJ (51 kcal)
Protein: 3 g
Karbohydrater: 9 g
Fett: 0,1 g
Produsent: Q-Meieriene

tine-biola_jordbaer

Mild Biola Syrnet Melk Jordbær

Sølvplassering til den nye biolamelken. Topp skår på lavt innhold av energi, sukker og fett, men inneholder lite fiber. Nøkkelhullsmerket.

terning5

Energi: 206 kJ (48 kcal)
Protein: 2,9 g
Karbohydrater: 9 g
Fett: 0,1 g
Produsent: Tine

tine-biola_eple_kiwi

Mild Biola Syrnet Melk Eple/Kiwi

Også sølvplassering til denne smaksvarianten. Topp skår på lavt innhold av energi, sukker og fett, men inneholder lite fiber. Nøkkelhullsmerket.

terning5

Energi: 207 kJ (49 kcal)
Protein: 2,9 g
Karbohydrater: 9 g
Fett: 0,1 g
Produsent: Tine

tine-biola_blaabaer

Biola Syrnet Melk Blåbær

Toppskår for lavt fettinnhold. Inneholder ganske lite energi og karbohydrater, men inneholder lite fiber.

terning3

Energi: 232 kJ (55 kcal)
Protein: 2,9 g
Karbohydrater: 10 g
Fett: 0,2 g
Produsent: Tine

tine-biola_solbaer_vanilje

Biola Syrnet Melk Solbær med Vanilje

Toppskår på lavt innhold av fett. Middels innhold av energi og sukker, men lite fiber.

terning2

Energi: 242 kJ (57 kcal)
Protein: 2,9 g
Karbohydrater: 11 g
Fett: 0,1 g
Produsent: Tine

tine-cultura_jordbaer

Cultura Morgenfrisk Jordbær

Middels bra innhold av karbohydrater, men inneholder mest energi og fett. Lite fiber. Likt næringsinnhold med de to andre smaksvariantene. Får ekstrapoeng for tilsatt vitamin D.

terning2

Energi: 283 kJ (67 kcal)
Protein: 3 g
Karbohydrater: 11 g
Fett: 1,3 g
Produsent: Tine

tine-cultura_paere

Cultura Morgenfrisk Pære

Middels bra innhold av karbohydrater, men inneholder mest energi og fett. Lite fiber. Likt næringsinnhold med de to andre smaksvariantene. Får ekstrapoeng for tilsatt vitamin D.

terning2

Energi: 296 kJ (70 kcal)
Protein: 3 g
Karbohydrater: 11 g
Fett: 1,4 g
Produsent: Tine

tine-cultura_skogsbaer

Cultura Morgenfrisk Skogsbær

Middels bra innhold av karbohydrater, men inneholder mest energi og fett. Lite fiber. Likt næringsinnhold med de to andre smaksvariantene. Får ekstrapoeng for tilsatt vitamin D.

terning2

Energi: 296 kJ (70 kcal)
Protein: 3 g
Karbohydrater: 11 g
Fett: 1,4 g
Produsent: Tine

tine-biola_aprikos

Biola Syrnet Melk Aprikos

Lavt innhold av fett, men middels energiinnhold. Testens nest høyeste sukkerinnhold. Lite fiber.

terning2

Energi: 259 kJ (61 kcal)
Protein: 3 g
Karbohydrater: 12 g
Fett: 0,1 g
Produsent: Tine

danone-activia_mango

Activia syrnet melk Mango

Middels innhold av karbohydrater, fiber og fett. Nest dårligste skår på energiinnhold.

terning2

Energi: 264 kJ (62 kcal)
Protein: 2,8 g
Karbohydrater: 11 g
Fett: 0,8 g
Produsent: Danone AB

danone-activia_blaabaer

Activia syrnet melk Blåbær

Middels skår på innhold av karbohydrater, fiber og fett. Nest dårligste skår på energiinnhold.

terning2

Energi: 266 kJ (63 kcal)
Protein: 2,8 g
Karbohydrater: 11,1 g
Fett: 0,8 g
Produsent: Danone AB

danone-activia_jordbaer_kiwi

Activia syrnet melk Jordbær Kiwi

Middels skår på innhold av fiber og fett. Nest dårligste skår på energiinnhold og karbohydrater.

terning1

Energi: 276 kJ (65 kcal)
Protein: 2,9 g
Karbohydrater: 11,6 g
Fett: 0,8 g
Produsent: Danone AB

tine-biola_bringebaer

Biola Syrnet Melk Bringebær

Testens taper som inneholder mer sukker enn cola. Toppskår på lavt fettinnhold, men lavt skår fiberinnhold og energi.

terning1

Energi: 267 kJ (63 kcal)
Protein: 2,9 g
Karbohydrater: 13 g
Fett: 0,1 g
Produsent: Tine

Foto: Erik Helgeneset
Annonse:
Annonse: